Spartakiada 2020

Spartakida logo

Czym jest spartakiada?

Poznańskie Towarzystwo „Amazonki” co roku organizuje Ogólnopolską Spartakiadę Amazonek , która jest imprezą o charakterze sportowym, gdzie w zawodach sportowych i rekreacyjnych uczestniczą Amazonki z terenu całej Polski.

Spartakiada realizowana jest w ramach projektu pn. : ,,XXVI Ogólnopolska Spartakiada Amazonek”  finansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz w ramach projektu pn. ,,Ruch dla zdrowia”  dofinansowanego jest ze środków Urzędu Miasta Poznania.

Kiedy i gdzie odbędzie się tegoroczna spartakiada?

Tegoroczna Spartakiada odbędzie się w terminie 13-16 sierpnia 2020 r. w Poznaniu na terenach Poznańskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Poznań nad Jeziorem Maltańskim. Uczestniczki zakwaterowane będą w Hotelu ,,Camping Malta” ul. Krańcowa 98 w Poznaniu.

Jak przebiega spartakiada?

Spartakiada  potrwa 4 dni (3 noclegi). Pierwszy dzień imprezy (13.08.20r) zaczynamy ok. 1200 rejestracją Uczestniczek i obiadem- ok. 1300-1400. Wyjazd nastąpi ostatniego dnia (16.08.20r) po śniadaniu i pożegnaniu – ok. 1000-1100.

W ramach Spartakiady odbędą się ogólnopolskie zawody Amazonek na łodziach smoczych na torze Jezioro Maltańskie w Poznaniu oraz zawody na ergometrach; dodatkowo odbędą się marsze z kijami nordic walking dookoła Jeziora Maltańskiego, boule i dart oraz inne mniejsze zajęcia sportowe: gimnastyka, joga, aerobik oraz zabawy integracyjne.

Organizator zapewnia sprzęt niezbędny do przeprowadzenia zawodów oraz koszulki dla uczestniczek.

Kto może wziąć w niej udział?

Spartakiada adresowana jest do Amazonek – członkiń  Klubów zrzeszonych w Federacji Stowarzyszeń ,,Amazonki” oraz na forach internetowych: Amazonki.net i klub internetowy – Amazonka, posiadających aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

Jak się zgłosić do udziału w spartakiadzie?

Zgłoszenie proszę przesłać na adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 31.07.2020r.

Zgłoszenie powinno zawierać takie informacje jak:

 • Nazwisko, imię
 • Adres zamieszkania + województwo
 • Stopień niepełnosprawności
 • Nr telefonu, email kontaktowy
 • Skan orzeczenia o niepełnosprawności (jeśli m więcej niż jedna stronę – to wszystkie strony)

W jaki sposób dowiem się czy jestem zakwalifikowana do udziału w spartakiadzie?

Uczestniczki zakwalifikowane otrzymają od nas powiadomienie na podany adres e-mail. Podanie nr telefonu ułatwi nam kontakt w razie niekompletnego zgłoszenia.  Przykładowe zgłoszenie znajdziesz do pobrania na dole strony.

Czy udział w spartakiadzie jest płatny?

Tak, uczestniczki pokrywają część kosztów w kwocie 100 zł

Kwotę wpłacamy na konto PTA:  83 1090 1362 0000 0000 3609 0739, dopiero po informacji, że jesteśmy zakwalifikowani do udziału, ale najpóźniej 14 dni przed rozpoczęciem imprezy. Jeśli nie odnotujemy płatności skreślimy daną osobę z listy zakwalifikowanych.

W tytule przelewu muszą znaleźć się nazwisko i imię uczestniczki oraz miejscowość.

Przykład: Anna Nowak, Warszawa

Jak dostanę się na miejsce?

Uczestniczki muszą we własnym zakresie dotrzeć do Poznania.

Czy spartakiada jest bezpieczna w czasie koronawirusa?

Tak, w czasie trwania spartakiady zastosujemy się do aktualnych wytycznych dotyczących koronawirusa. Zapewnimy uczestnikom maseczki, rękawiczki, środki dezynfekcji, codziennie sprawdzimy temperaturę ciała. Posiłki nie będą odbywały się w grupach.  W trakcie zawodów nad bezpieczeństwem zdrowia Uczestniczek będą czuwały 2 osoby z opieki medycznej (lekarz/ ratownik medyczny) z karetką.

Zapoznałam się komunikatem, mam jednak pytanie, na które nie ma tam odpowiedzi, co ma zrobić?

Skontaktuj się z rekrutacją PTA pod adresem email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pod numerem telefonu: 790 324 914.

Czytaj dalej...

ZAJĘCIA Z TRENINGU PAMIĘCI I RELAKSACJI

ZAJĘCIA Z TRENINGU PAMIĘCI I RELAKSACJI

Z uwagi na sytuację epidemiologiczną i potrzebę minimalizacji ryzyka transmisji zakażenia wirusem COVID-19 zajęcia z relaksacji i  treningu pamięci w Poznańskim Towarzystwie „Amazonki” od maja 2020 r. do odwołania będą miały formę spotkań indywidualnych. W celu skorzystania z zajęć wymagane jest wcześniejsze telefoniczne (tel. 607 239 767) umówienie się na spotkanie.

Konsultacje indywidualne w stosunku do wcześniejszej grupowej formy zajęć  w okresie utrzymującego się zagrożenia epidemiologicznego zminimalizują ryzyko zakażenia wirusem COVID-19 i  zwiększą tym samym poczucie bezpieczeństwa w grupie osób szczególnie narażonych z uwagi na doświadczenie choroby nowotworowej i głównie dojrzały wiek. Ponadto umożliwią dokładne rozpoznanie trudności z zakresu problemów z pamięcią bądź radzenia sobie ze stresem oraz pozwolą na wdrożenie spersonalizowanego  zestawu ćwiczeń usprawniających pamięć bądź radzenia sobie ze stresem.

Zajęcia nadal będą odbywały się we wtorki od 16.00. 

Czytaj dalej...

TREKKINGI 2020

Trekkingi 2020

Czym jest trekking?

Trekking to rodzaj pieszej turystyki Amazonek. Jest trudniejszy od zwykłego marszu po płaskim terenie. Trekking uprawia się w trudnych warunkach terenowych i klimatycznych. Podczas trekkingu wykorzystuje się specjalnie kije trekkingowe, które pomagają podpierać się podczas wędrówek. Trekking obejmuję trasy co najmniej kilkunastu kilometrów dziennie.

Trekkingi organizowane są przez Poznańskie Towarzystwo „Amazonki” w ramach projektu „Razem Przez Góry i Doliny” współfinansowanego ze środków PFRON.

Jak przebiega trekking?

Każdy Trekking będzie trwał 6 dni ( 5 noclegów ) i będzie uczestniczyło w nim średnio 30 Amazonek. Zapewniamy opiekę przewodnika i dwóch opiekunek organizujących grupę.

Podczas każdej imprezy pierwszy dzień będzie służył mniej forsownej wędrówce - aklimatyzacji, następnie planujemy 4 dni wędrowne z przewodnikiem-długie, całodzienne wycieczki szlakami turystycznymi, szóstego dnia po śniadaniu, nastąpi powrót do domów.

Kto może wziąć w nim udział?

Trekkingi są adresowane do Amazonek – członkiń Klubów zrzeszonych w Federacji Stowarzyszeń ,,Amazonki” oraz na forach internetowych: Amazonki.net i klub internetowy – Amazonka, posiadających aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

Jednym z podstawowych warunków zakwalifikowania jest zakończony proces leczenia i stabilna, dobra kondycja zdrowotna, zdolność do pokonania prostych i średniozaawansowanych tras górskich , niewielkich wzniesień w dolinnym terenie czy nadmorskich wydm.

Jak się zgłosić do udziału w trekking?

Zgłoszenie proszę przesłać na adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zgłoszenie powinno zawierać takie informacje jak:

 • Trekking w jakim chcemy uczestniczyć np. Trekking Zakopane 1-6 kwiecień
 • Nazwisko, imię
 • Adres zamieszkania + województwo
 • Stopień niepełnosprawności
 • Kontakt: nr telefonu + email

Pamiętaj, że można się zgłosić tylko na jeden trekking.

W jaki sposób dowiem się czy jestem zakwalifikowana do udziału w trekkingu?

Uczestniczki zakwalifikowane na trekking otrzymają od nas powiadomienie na podany adres e-mail. Podanie nr telefonu ułatwi nam z Tobą kontakt w razie niekompletnego zgłoszenia. Przykładowe zgłoszenie znajdziesz do pobrania na dole strony.

Kiedy i gdzie odbędą się tegoroczne trekkingi?

 • Trekking Sieraków4.07-9.07.2020 (trekking dla osób początkujących)
 • Trekking Sieraków22.08-27.08.2020 (trekking dla osób początkujących)
 • Trekking Zakopane30.08-4.09.2020 (trekking dla osób średniozaawansowanych)
 • Trekking Zakopane13.09-18.09.2020 (trekking dla osób średniozaawansowanych)
 • Trekking Stronie Śląskie21.09-26.09.2020 (trekking dla osób średniozaawansowanych)
 • Trekking Karpacz1.10-6.10.2020 (trekking dla osób średniozaawansowanych)
 • Trekking Zakopane11.10-16.10.2020 (trekking dla osób zaawansowanych)
 • Trekking Roztocze (Krasnobród) 20-26.07.2020 (trekking dla osób średniozaawansowanych)

Jakie trasy może obejmować trekking?

Przykładowe trasy dla każdej z miejscowości znajdziesz na dole strony.

Czy udział w trekkingach jest płatny?

Tak, uczestniczki pokrywają część kosztów w kwocie 100

Kwotę wpłacamy na konto PTA: 83 1090 1362 0000 0000 3609 0739, dopiero po informacji, że jesteśmy zakwalifikowani do udziału, ale najpóźniej 14 dni przed rozpoczęciem trekkingu. Jeśli nie odnotujemy płatności skreślimy daną osobę z listy zakwalifikowanych.

Przykład: Otrzymałam email, że jestem osobą zakwalifikowaną na trekking rozpoczynający się 30 maja , wówczas muszę przesłać opłatę za udział do 16 kwietnia na konto PTA, w innym razie zostanę skreślona z listy

W tytule przelewu muszą znaleźć się nazwisko oraz imię uczestniczki, miejscowość i data trekkingu.

Przykład: Anna Nowak, trekking Sieraków 10-16 kwietnia

Jak dostanę się na miejsce?

Uczestniczki muszą we własnym zakresie – na własny koszt dotrzeć do miejscowości, w której odbywa się trekking, z wyjątkiem Sierakowa:

 • Trekking Sieraków – uczestniczki muszą dojechać do Poznania na dworzec PKP Poznań Główny (dokładnie na peron dworca letniego), skąd przejadą wspólnie autokarem do docelowej miejscowości.

W drodze powrotnej autokar odwiezie uczestniczki ponownie na dworzec PKP Poznań Główny.

Co musze zabrać na trekking?

Warunkiem koniecznym jest zaopatrzenie Uczestniczki w odpowiednią odzież i sprzęt (m.in. : buty trekkingowe, kurtka przeciwdeszczowa, odzież termiczna, plecak, kijki trekkingowe) warunkujących bezpieczeństwo Uczestniczek.

Jeśli Uczestniczki nie będą przygotowane odpowiednio do trasy – chodzi w szczególności o buty i odzież , nie będą mogły wziąć udziału w wędrówkach i w związku z tym zostaną obciążone pełnymi kosztami pobytu.

O czym muszę pamiętać?

Każdy Uczestnik powinien zapoznać się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa podczas poruszania się w terenach górskich jak i na innych trasach turystycznych oraz do zapoznania się z regulaminem dostępnym do pobrania poniżej.

Czy trekking jest bezpieczny w czasie koronawirusa?

Tak, w czasie trwania trekkingów zastosujemy się do aktualnych wytycznych dotyczących koronawirusa. Zapewnimy uczestnikom maseczki, rękawiczki, środki dezynfekcji, codziennie sprawdzimy temperaturę ciała. Posiłki nie będą odbywała się w grupach.

Zapoznałam się z regulaminem, mam jednak pytanie, na które nie ma tam odpowiedzi, co mam zrobić?

Skontaktuj się z działem rekrutacji FSA pod adresem email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pod numerem telefonu: 790 324 914.

Pamiętaj aby zapoznać się z pełnym regulaminem plenerów znajdującym się poniżej, ponieważ biorąc udział w plenerach akceptujesz ich regulamin.

 

 

Czytaj dalej...

Zdalne zajęcia plastyczne - lekcja 6

Kochane Malarki

Dziś siódma lekcja plastyczna.

W ramach kontynuacji i rozwijaniu tematu z zeszłego tygodnia:
CIEŃ W MARTWEJ NATURZE
chciałabym Wam zadać dołożenie do martwej natury draperii.

Proszę zawieście lub zwińcie kawałek materiału, chusty, pościeli....
Obserwujcie i szkicujcie.....

DRAPERIA - szkic ołówkiem

Możecie też dołożyć od razu do tej draperii kilka przedmiotów i stworzyć zgrabną kompozycję.

Proszę żebyście najpierw zrobiły rysunek ołówkiem, potem można zabrać sie za większy obraz.

Ważna jest obserwacja: szukanie światła i cienia.

Popatrzcie w albumach lub w internecie na martwe natury.....jest ich cała masa i są bardzo różnorodne. Zainspirujcie się nimi, poszukajcie w nich stylu jaki się Wam podoba i do dzieła!!

KOLOR, ŚWIATŁOCIEŃ, FAKTURA
musi być w tym obrazie widoczny.

Są dwa zadania. Daję Wam na nie dwa tygodnie.
Najpierw szkic draperii, lub kompozycji z tkaniną.
Potem obraz łączący te obsrwacje.

MARTWA NATURA klasyka malarstwa.

Życzę miłego obserwowania i buszowania w internecie w pogoni za martwą naturą.

Powodzenia
Agnieszka

Czytaj dalej...

Regulamin korzystania z usług masażu świadczonych na czas pandemii koronawirusa Co - VID19

Regulamin korzystania z usług masażu świadczonych na czas pandemii koronawirusa Co - VID19

Poznańskie Towarzystwo „AMAZONKI

a. ZASADY OGÓLNE

1. Na czas epidemii masaże są wykonywane tylko po wcześniejszym umówieniu telefonicznym.

Masaże wykonywane są w godzinach:
Poniedziałek: 8:00-15:00

Wtorek: 11:00-17:00

Środa: 8:00-15:00

Czwartek: 9:00-17:30

Piątek: 8:00-15:00

 

Zaspisy na masaż w godzinach:

Poniedziałek 9:00 do 15:00

Wtorek od 14:00 do 19:00

Środa 9:00 do 15:00

Czwartek 9:00 do 15:00

Piątek 9:00 do 15:00,

 

Numer telefonu pod którym umówiona zostanie wizyta - tel.: 790 324 914.

Na terenie klubu mogą przebywać tylko osoby umówione (korzystające z masażu lub na 10 minut przed jego rozpoczęciem). Osoby przebywające dłużej niż 10 minut przed wyznaczoną godziną masażu zostaną poproszone o opuszczenie terenu klubu i ponowne przybycie na 10 minut przed wyznaczoną godziną. Osoby niezapisane, nie mają możliwości skorzystania z usług rehabilitacyjnych.

2. Masaże są wykonywane na 6 stanowiskach (2 stanowiska w pokoju fizjoterapeutów, 2 stanowiska w świetlicy, 2 stanowiska w gabinecie psychologów). Należy bezpośrednio kierować się do miejsca wskazanego podczas umawiania telefonicznego. Na terenie klubu znajdować będą się strzałki, instrukcje, plansze informacyjne kierujące do wyznaczonego miejsca).

3. Po zakończonym masażu nie ma możliwości przebywania na terenie klubu, obowiązuje nakaz niezwłocznego opuszczenia budynku i terenu klubu.

4. Na czas epidemii nie ma możliwości zrzeszania się, obowiązuje zasada zachowania odległości 2 metry pomiędzy osobami. Na ten czas przewidziane są wyznaczone miejsca do oczekiwania na świadczoną usługę.

5. Na czas epidemii nie ma dostępu do kawy, herbaty na terenie klubu. Nie ma możliwości prowadzenia spotkań o charakterze towarzyskim.

b. HIGIENA STANOWSKA

1. Pomiędzy sesjami masażu wszystkie stanowiska rehabilitacyjne są dezynfekowane. Osoby kończące masaż są proszone o niezwłoczne opuszczenie stanowiska.

2. Każda z beneficjentek na czas trwania masażu zobowiązana jest do zaopatrzenia się we własny ręcznik (duży, kąpielowy, nakładany na stanowisko rehabilitacyjne) oraz maseczkę. Brak ręcznika i maseczki uniemożliwia skorzystanie z usługi.

3. Każda z beneficjentek przed i po zabiegu jest zobowiązana do dezynfekcji rąk.

4. Każda z beneficjentek jest zobowiązana do poinformowania personelu o swoim samopoczuciu, ewentualnych objawach chorobowych, mogących świadczyć o chorobie bądź kontakcie z osobą zarażoną koronawirusem.

c. CZAS I ZASADY PRACY

1. Każde spóźnienie, niedostosowanie się do wyznaczonego terminu, może skutkować anulowaniem bądź skróceniem świadczonej usługi.

2. Każda z beneficjentek jest zobowiązana do złożenia stosowanego podpisu świadczącego o skorzystaniu ze świadczonej usługi. Złożony podpis jest jednoznaczny z oświadczeniem o niewystępowaniu objawów chorobowych i samopoczuciu pozwalającym na skorzystanie z usług rehabilitacyjnych.

Niedostosowanie się do powyższych zasad może skutkować niewykonaniem zabiegów rehabilitacyjnych, nakazem opuszczenia klubu i niemożliwością ponownego skorzystania z usług świadczonych przez Poznańskie Towarzystwo „AMAZONKI” na czas trwania pandemii.

Czytaj dalej...

Zdalne zajęcia plastyczne - lekcja 5

Kochane Malarki
 
Piąta lekcja plastyczna dla Was na kolejny tydzień.
Martwa natura.
Proszę ustawcie sobie kilka przedmiotów.
Np.: kilka książek a na nich filiżanka z kwiatkiem obok.
Lub talerz z owocami.
Albo kubek, łyżeczka, butelka...
Niech to będzie kilka prostych elementów blisko siebie.
Na razie bez draperii. Postawcie elementy na tle ściany lub kartki papieru, tektury.
Obserwujcie cień, który rzucają przedmioty na siebie, ścianę, podłoże...
Aby wzmocnić efekt można zapalić z jednej strony lampkę biurkową.
Niech cień będzie motywem Waszej obserwacji.
Potraktujcie go jak temat tego zadania.
" CIEŃ "
 
Pogoda jest chłodna wiec zachęcam, zaparzcie sobie ciepłej herbatki, owińcie się kocem, włączcie sobie cicho muzyczkę i najpierw trochę poobserwujcie Waszą martwą naturę, poszkicujcie ołówkiem, a później można zabrać się za kolorowy obraz...
Powodzenia!
Pamiętajcie, że cień ma być dobrze widoczny.
Pozdrawiam Was wszystkie serdecznie!
Agnieszka
Czytaj dalej...

Informacja dla nowych członkiń

Jeśli chcesz zostać członkinią Poznańskiego Towarzystwa "Amazonki":

 1. pobierz deklarację członkowską oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych,
 2. wydrukuj te pliki,
 3. wypełnij dokumenty 
 4. odeślij do nas skan (na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

Pobierz załączniki:

Deklaracja członkowska

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

Czytaj dalej...

Darmowy webinar o obrzękach! 11 maja 2020r. o godzinie 15:00

„Jak radzić sobie z obrzękiem limfatycznym w warunkach domowych stosując produkty standardowe ”.
To dla nas wszystkich trudny czas, jeszcze trudniej jest osobom chorym, ponieważ utrudniony jest obecnie dostęp do specjalistów. Myśląc o paniach mam na uwadze osoby dotknięte obrzękiem limfatycznym.
Często nasuwają się pytania związane z tym problemem, chcąc wyjść naprzeciw , przesyłam również artykuł dot. postepowania z odzieżą uciskową w dobie Covid-19.
Są to najczęściej zadawane pytania przez pacjentów.
Jeśli wśród pań nasuną się inne pytania dot. problemowi obrzęku, uprzejmie proszę o kontakt.
Jeśli udałoby się zamieścić te informacje na Państwa stronie, myślę że wiele osób mogłoby skorzystać z tych informacji.
Webinar odbędzie się 11 maja 2020r. o godzinie 15:00 
Link do webinaru dla uczestników
https://attendee.gotowebinar.com/register/6296791348769634318
Czytaj dalej...

Zdalne zajęcia plastyczne

Kochane Malarki

 Dziś mam dla Was taki pomysł:

Proszę, poobserwujcie trochę niebo, chmury, wschody i zachody słońca, ptaki na niebie, deszcz, może tęczę jak ją złapiecie...

 Możecie robić szkice kolorowe lub ołówkiem, możecie fotografować, możecie leżeć na leżaku i kontemplować...

 Daję Wam na to zadanie trochę więcej czasu...potem zrobimy z tych przemyśleń, obserwacji i szkiców obraz na płótnie.

 Przesyłam Wam dwie moje prace, jedna z nich była zrobiona jeszcze wtedy, kiedy po niebie latało dużo samolotów i zostawiały one nad moim domem takie smugowisko...

 Mnie niebo fascynuje i dużo maluję takich obrazów, ciekawa jestem czy któraś z Was też wpadnie w taki zachwyt...

 Jestem ciekawa Waszych prac!!

 Miłego bujania w obłokach ?

 P.s. A jak któraś z Was nie może dospać, może też malować nocne niebo.

 Pozdrawiam majowo!

Agnieszka

 20200502 110926            20200502 082134

Czytaj dalej...

Zdalne zajęcia plastyczne

https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tac/1/16/1f4cc.png");">?Zajęcia plastyczne zdalnie!
Kochane Malarkihttps://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tee/1/16/1f469_200d_1f3a8.png");">?‍?https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t68/1/16/1f495.png");">?

Dziś druga lekcja dla Was.

Mam nadzieję, że radość gości w Waszych sercach,i że chętnie podejmiecie kolejne wyzwanie.Tym razem chciałabym abyście na bazie tych poprzednich szklicy, lub z kolejnych obserwacji natury stworzyły pracę w większym formacie.Może to być papier A3 lub większy, może to być tektura, karton albo blejtram jak macie.Malujcie teraz akrylem.

Proszę abyście stworzyły obraz inspirując się małym fragmentem natury.Niech to będzie listek, kwiatek, gałązka, pomidor...Zajmie cały plan, wypełni obraz.Nie musi to już być studium natury, ale inspiracja.Niech jeszcze będzie widać, że to jest to co jest, ale już nie tak dosłownie.Patrzcie na naturę, ale niech kompozycja będzie z Waszej głowy.

Przesyłam moje dwie prace dużego formatu: 100x70cm.
Listki (sprawdzcie swoje skrzynki emailowe)
Inspiruję się nimi, ale nie przedstawiam ich dosłownie....

Powodzenia!

Niech moc natury będzie z Wami!

AGNIESZKA

Czytaj dalej...

Zdalne treningi relaksacyjne oraz treningi pamięci przygotowane przez Martę Zagozdę!

 gf zSt1 iEo2 h3eL trening pamieci dla seniorow 1920x1080 nocrop

TRENING PAMIĘCI I RELAKSACJI - KWIETNIOWY ZESTAW ĆWICZEŃ.

Zestaw numer 1

Ćwiczenie oddechowe:

 1. Usiądź, przyjmując wygodną pozycję. Najlepiej by twoje ręce i nogi nie były skrzyżowane.
 2. Weź wdech licząc w myślach 1-2-3-4-5.

Pamiętaj, że tempo odliczania ma być w miarę wolne, ale swobodne i komfortowe.

 1. Następnie wypuść powietrze ustami licząc w myślach 1-2-3-4-5-6-7.
 2. Potwórz ponownie tę sekwencję.

Regulowanie oddechu poprzez skupianie na nim uwagi i odliczanie może pomóc nam uzyskać stan spokoju.

Ćwiczenie pamięci:

 1. Przygotuj stoper lub zegarek.
 2. Następnie w ciągu minuty wymień jak najwięcej rzeczowników na literę S.

Najlepiej jeśli nie będziesz używać nazw własnych, czyli wszystkich tych, które zaczynają się od wielkiej litery np. nazwy miast, nazwy imion.

Przykład. Wymień jak najwięcej słów na literę Z. Możemy wymienić: zebra, zająć, zegarek…, ale postarajmy się nie wymieniać takich nazw jak: Zabrze, Zbigniew, Zosia…

Do tego zadania możemy włączyć naszego bliskiego i wykonywać to z nim naprzemiennie – gdy jedna osoba wymienia dane rzeczowniki, druga odmierza czas i odwrotnie.

Zestaw numer 2

Ćwiczenie relaksacyjne – wizualizacja bezpiecznego miejsca:

Przyjmij wygodną pozycję i wyobraź sobie, że jesteś nad brzegiem jeziora. Jest bezchmurny, piękny dzień. Słońce łagodnie przypieka, a subtelny wiatr delikatnie ochładza twą twarz. Słyszysz jak nieduże fale wolno i spokojnie obijają się o brzeg. Wsłuchując się w szum fal zaczynasz iść przed siebie pełna siły i spokoju. Pamiętasz przy tym o oddechu - cały czas oddychasz spokojnie i głęboko napełniając się przy tym świeżym powietrzem.

Spacer wzdłuż jeziora jest niezwykle przyjemny i wygodny, nic nie utrudnia Ci ruchów, idzie Ci się wyjątkowo swobodnie. Cały czas pamiętasz o oddechu, biorąc głęboki i powolny wdech i wydech, wdech i wydech.

To wyjątkowy przyjemny spacer. Wyobrażenie znika powoli i spokojnie w momencie gdy uznasz, że czas spaceru na dziś dobiega końca.

Pamiętaj, że to miejsce, które przywołałaś w swojej wyobraźni jest dla Ciebie cały czas dostępne. Możesz do niego wrócić zawsze kiedy tylko będziesz tego potrzebować.

Ćwiczenie pamięci:

Postaraj się zapamiętać poniższą listę słów, czytając ją 5-krotnie:

poezja, kabaret, listonosz, konewka, pszenica, kalejdoskop, sprawiedliwość, pogoda, uśmiech

W celu lepszego ich zapamiętania możesz ułożyć krótkie opowiadanie zawierające wszystkie słowa z listy. Postaraj się, aby tekst był obrazowy i spójny.

Po upływie 20-30 minut postaraj się odtworzyć wszystkie słowa z listy. Możesz zaangażować swojego bliskiego by sprawdzał poprawność i ilość Twoich odtworzeń.

Zestaw numer 3

Ćwiczenie oddechowe – oddychanie przeponowe (brzuchem):

1. Usiądź wygodnie i przymknij oczy.

2. Weź wdech przez nos wypychając okolice brzucha.

Używasz do tego mięśni brzucha i przepony. Sprawia to, że powietrze dostaje się niższej części płuc i tym samym pozwala lepiej dotlenić twój organizm.

3. Zatrzymaj powietrze na chwilę, możesz w tym czasie policzyć do pięciu.

4. Wydychaj powietrze powoli, wciągając brzuch i rozluźniając barki.

Ćwiczenie pamięci:

      Zapamiętaj zasadę:

      bat = klaśnięcie w dłonie

      lis = dotknięcie prawą ręka dwukrotnie lewego ramienia

      nos = zaciśnięcie w pięści obu dłoni

Następnie poproś swojego bliskiego by odczytał poniższy ciąg wyrazów. Na każdy czytany wyraz reaguj wg zasady opisanej powyżej tj. w momencie gdy Twój bliski przeczyta słowo nos to Ty zaciśnij obie dłonie w pięści:

bat, nos, lis, nos, lis, nos, bat, lis, bat, nos, lis, nos, bat, lis, nos, nos, lis, bat, lis, bat, lis, bat, lis, nos, bat, lis, nos, bat, lis, nos, bat, bat, bat, nos, lis, nos, bat, lis, nos, bat, lis, bat, lis, bat, lis, bat, nos, lis, nos, lis, bat, nos, lis, bat, nos, lis, nos, bat, nos, lis, nos, nos, lis, nos, bat, nos, bat, lis, nos, lis, bat, nos, nos, lis, nos, lis, nos, nos, lis, bat, lis, nos, bat, lis, nos, lis, nos, lis.

Zestaw numer 4

Trening relaksacyjny – wizualizacja zamiany.

Usiądź wygodnie, możesz przymknąć oczy, ale możesz też pozostawić je otwarte, zrób tak jak Tobie jest wygodniej.

Pomyśl o tym co chciałabyś zmienić w swoim życiu, na co może poświęcasz za mało uwagi. Zobacz teraz co to jest…Może to lepsze odżywianie, więcej wypoczynku, przyjemne aktywności, dobre relacje z innymi ludźmi…

Teraz wyobraź sobie jak najdokładniej, że te cele realizujesz.

Droga do celu, do zmiany to jak wchodzenie na górę.

I wyobraź sobie teraz siebie jak stoisz u podnóża swojej góry. Potrzebujesz własnego wysiłku i wiary, że możesz tam wejść. Robiąc spokojny krok za krokiem wchodzisz na swoją górę. Może towarzyszą Ci twoi bliscy, którzy dodają otuchy w pokonywaniu kolejnego kroku i zbliżaniu się do celu. Jesteś coraz bliżej. I udało Ci się, jesteś na szczycie swojej góry. Na szczycie tej góry – Twojej góry jest czas byś podziękowała sobie za wysiłek, który włożyłaś by zadbać o swoją kondycję psychiczną i fizyczną.

Pamiętaj, że to co osiągnęłaś dzisiaj w swojej wyobraźni jest do zrealizowania w Twoim realnym życiu, przeszłaś właśnie trening w osiąganiu tego, wiesz co może stanowić przeszkodę, a co może Ci pomagać. Działaj.

Ćwiczenie pamięci:

Ułóż jak najwięcej słów ze słowa CIĘŻARÓWKA.

Powodzenia

Marta Zagozda

Czytaj dalej...

Zdalne zajęcia - Trening pamięci oraz Relaksacja

Drogie Amazonki,

By jeszcze bardziej ułatwić dostęp do oferty zajęć z relaksacji i treningów pamięci bądź porozmawiania o bieżących troskach uruchomione zostają dla Was konsultacje telefoniczne w każdy poniedziałek od godziny 16.00 do 20.00.

Będziecie mogły dowiedzieć się w jaki sposób redukować stres przy wykorzystaniu technik relaksacji jak m.in. trening oddechowy czy techniki wizualizacji oraz poznać metody ćwiczenia pamięci, która tak często nas zawodzi, zwłaszcza gdy w nas samych jak i dookoła nas jest tyle niepokoju, chaosu i niepewności.

Ta propozycja kontaktu pozwoli na przyjrzenie się waszym problemom indywidualnie, co daje szansę na wypracowanie najlepszych rozwiązań.

 

Tel. kontaktowy: 607 239 767

Do usłyszenia,

Marta Zagozda

Czytaj dalej...

Zdalne zajęcia plastyczne

Kochane Malarki

Zaczynamy od dziś!

Cieszę się ze spotkania z Wami. Mam nadzieję, że dobrze się czujecie, a zajęcia plastyczne dadzą Wam jeszcze wiecej radości i nadzieję na ten dziwny czas.

Ja cały czas maluję, robię też kolejny witraż, tym razem do kościoła w Kielcach i codziennie zamieniam się na kilka godzin w nauczyciela swoich dzieci... Jednym słowem, nie nudzę się. 

Znajdę też czas dla Was Kochane Amazonki odprężając sie przy malowaniu niektórych zadań. 

Dzisiaj pierwsza lekcja. 

Proponuję na rozruch akwarelkę. Pamiętacie, w klubie już trochę próbowałyśmy.

Mam nadzieję, że macie w domu jakieś farbki, pędzel i trochę grubsze kartki.

Proszę, rozejrzyjcie się wokół siebie i poszukajcie wiosny.

Jak ktoś ma ogródek przy domu to pewnie łatwiej, ale może też być kwiatek w doniczce, może listek, może też być owoc lub warzywo... 

Przypatrzcie się im, niech Was zachwycą! 

Kolor, struktura, poszukajcie kompozycji na kartce, zwróćcie uwagę na cień...

Może kiedyś ten kolorowy szkic posłuży nam za wstęp do obrazu na płótnie.

Przesyłam Wam kilka moich akwareli abyście się zainspirowały.

zdj1 zdj2 zdj3 zdj4

I do dzieła! 

Malujcie z radością, bez spinania się, żeby było "cacy". 

Niech będzie radość! 

Życzę Wam dużo miłości, zdrowia i wielkiej weny twórczej, która daje radość!

Agnieszka

Czytaj dalej...

Zdalna rehabilitacja - grafik na nowy tydzień

 kalendarz 2

Od 20.04.2020 jesteśmy dla Was w większym składzie!

 

NOWY GRAFIK

Prowadzimy konsultacje telefoniczne i online 5dni w tygodniu.

Jeśli masz pytanie lub chciałabyś skorzystać z profesjonalnej pomocy fizjoterapeutycznej, zadzwoń!

Zachęcamy do kontaktu wszystkie Panie należące do Poznańskiego Stowarzyszenia Amazonki

- Jeśli masz problem z obrzękiem i nie wiesz jak sobie z nim poradzić, zadzwoń

- Jeśli jesteś nową Amazonką i nie pamiętasz jak wykonać masaż limfatyczny, poinstruujemy Cię

- Pokażemy również ćwiczenia indywidualnie dobrane do Twoich potrzeb

 

Grafik:

                                                        

* Alina, od poniedziałku do środy g. 9.00-14.00

Czwartek g 9.00-13.00

kom. 508 362 405

* Natalia, od wtorku do piątku g. 8.30-15.30

kom. 600 354 074

* Joanna S. Wtorek i środa 9.00-14.00

Czwartek i piątek g. 8.00-13.00

kom. 502 101 501

*Noemi, poniedziałek 8.00-15.00

Wtorek 11.30-17.30

Środa 8.00-15.00

Czwartek 8.00-10.00

               kom. 791 - 424 - 044

Czytaj dalej...

Nowy portal rządowy dla SENIORÓW!

zdjęcie3

Nowy portal rządowy dla Seniorów

Portal znajduję się pod adresem http://senior.gov.pl/

Zachęcamy Was drogie Amazonki do zapoznania się z tą stroną, ponieważ jest to kompendium wiedzy na temat środowiska Seniorów. Na stronie znajdziecie wiele ciekawych informacji oraz porad np. jak zachować aktywność fizyczną nie wychodząc z domu.

Oto link do filmu z przykładowymi ćwiczeniami: https://www.youtube.com/watch?v=vkg4SDh6clg&feature=youtu.be. Wypróbuj je!

 

Więcej ćwiczeń znajdziesz na https://fizjoterapiaporusza.pl/

Czytaj dalej...

Podaj pomocną dłoń!

Drogie Członkinie Poznańskiego Towarzystwa „Amazonki”!

Czas pandemii jest również trudnym czasem dla Naszego Klubu. Staramy się przenieś zajęcia stacjonarne na formę zdalną oraz online, każdego dnia działamy dla Was!

Niestety opłaty stałe związane z działalnością Klubu np. wynajem pomieszczeń do rehabilitacji czy pracy biurowej nadal nas obowiązują, w związku z czym zwracamy się do Was o dalsze wpłacanie składek członkowskich na konto PTA: 83 1090 1362 0000 0000 3609 0739.

W tytule przelewu podaj swoje imię, nazwisko oraz miesiąc za który opłacasz składkę np. Anna Kowalska marzec 2020.

Masz problem z przelewem online? Poproś o pomoc córkę, wnuka albo sąsiadkę! Razem łatwiej!

Liczymy na Waszą solidarność i wzajemne wsparcie w tym trudnym dla Wszystkich czasie.

dłonie

Czytaj dalej...