1.X.1991

Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Amazonek rozpoczyna swoją działalność pod patronatem Fundacji Społecznej „Ludzie dla Ludzi”. Przewodniczącą zostaje Krystyna Wechmann. Wprowadzona zostaje regularna rehabilitacja fizyczna.

4.XI.1991

Pożar klubu

21.IV.1992

Uroczyste otwarcie odbudowanej po pożarze siedziby Amazonek w Klubie Wioślarskim „Tryton”

Nawiązanie współpracy z psychologiem dr Małgorzatą Adamczak, pierwsze przeszkolone Ochotniczki ruszają na oddziały szpitalne, by wspierać kobiety chore na raka piersi swoim własnym doświadczeniem.

17.XII.1992

Klub przyjmuje nazwę „Towarzystwo Przyjaciół Amazonek”

II.1993

Towarzystwo Przyjaciół Amazonek przystępuje do Federacji Polskich Klubów Kobiet po Mastektomii

Pierwszy wyjazd na turnus rehabilitacyjny

1994

Pielgrzymka do Włoch do grobu Agaty, patronki wszystkich Amazonek w Katonii na Sycylii

Klub liczy już 200 Amazonek.

Powstają filie klubu poznańskiego – Kalisz, Krotoszyn, Zielona Góra, Gorzów Wlkp.

Zaczynamy uczestniczyć w konferencjach medycznych powiązanych tematycznie z nowotworem piersi

IV.1995

Wydanie pierwszego biuletynu skierowanego do środowiska Amazonek

28.IV-6.V.1995

Turnus rehabilitacyjny w Wągrowcu zakończony I Ogólnopolską Spartakiadą Amazonek. W trakcie turnusu ogłoszono konkurs na nazwę biuletynu skierowanego do środowiska Amazonek, wygrała nazwa „Nasze Życie”.

20-25.V.1995

Wyjazd do Paryża

28.IX.1996

Pierwszy „Bieg ku Zdrowiu” organizowany przez Amazonki, Fundację Społeczną „Ludzie dla Ludzi” oraz Europa Donna na Placu Wolności w Poznaniu.

X.1996

wycieczka do Hiszpanii

IV.1997

15 osobowa grupa polskich Amazonek przebywa na szkoleniu w USA

XI.1997

Ochotniczki otrzymują oficjalne stroje-fartuszki na okoliczność odwiedzania chorych w szpitalu. Pomysł pochodzi z USA.

15-16.XI.1997

Na posiedzeniu regionu w Ustce klub poznański został wybrany klubem wiodącym w regionie pólnocno-zachodnim.

1997

Krystyna Wechmann, założycielka poznańskiego klubu „Amazonek” związana z ruchem walki z rakiem piersi otrzymuje tytuł Kobiety Roku 1997 nadany przez Buisnes and Professional Women’s Club Poznań.

22-23.X.1998

Pierwsza Ogólnopolska Pielgrzymka Amazonek na Jasną Górę

12.XI.1998

Rejestracja w Sądzie Wojewódzkim, uzyskanie osobowości prawnej oraz zmiana nazwy na Poznańskie Towarzystwo „Amazonki”. W skład Zarządu wchodzą: Krystyna Wechmann – prezes, Łucja Werblińska – wiceprezes, Danuta Szawalla – skarbnik, Janina Jackowiak – sekretarz, Helena Pawlak - członek zarządu.

XI.2000

Remont świetlicy, wyodrębniono część relaksacyjną

24-25.II.2001

Krystyna Wechmann zostaje wybrana Prezesem Federacji Polskich Klubów Kobiet po Mastektomii, której siedziba zostaje przeniesiona do Poznania

30.IX.2001

Obchody X-lecia Poznańskiego Towarzystwa „Amazonki” w Ośrodku Nauki PAN w Poznaniu połączony z festynem „Wygraj z Rakiem” w CH M1

XII.2002

Łucja Werblińska zostaje Wolontariuszem roku 2002 za działalność dobroczynną i społeczną w konkursie organizowanym przez władze miasta Poznania. Grupa Ochotniczek dostaje wyróżnienie.

29-31.08.2003

Mistrzostwa Świata Smoczych Łodzi na Malcie w Poznaniu z udziałem kanadyjskich Amazonek.

21-27.VI.2005

Start poznańskich Amazonek w zawodach Łodzi Smoczych w Vancouver.

2006

Krystyna Wechmann otrzymuje wyróżnienie w konkursie Poznański Wolontariusz Roku.

26.IV.2008

Charytatywny bieg/marsz przeciw rakowi piersi na Malcie zorganizowany przez WCO, Społeczną Fundację „Ludzie dla Ludzi” oraz Poznańskie Towarzystwo „Amazonki”, inicjatorem którego są lekarze oddziału chirurgii

23.X.2009

W ramach ogólnopolskiej akcji „Zdrowy Nawych – Zdrowe Piersi” odbywa się spotkanie w HOT_elarni**** w Puszczykowie pod Poznaniem. Sprawy organizacyjne w rękach poznanianek.

24.V.2010

Ewakuacja klubu w związku z zagrożeniem powodzią. Siedziba czasowo przeniesiona na ul. Brzozową w Poznaniu.

15.IX.2010

Powrót do wyremontowanej siedziby na ul. Piastowskiej. Przeorganizowano układ w świetlicy, wyodrębniając większy gabinet masażu.

30.IX.2010

Aukcja charytatywna na rzecz poznańskich Amazonek zorganizowana w Hotelu ****IBB Andersia pod honorowym patronatem Prezydenta Poznania przez Federację Stowarzyszeń „Amazonki” przy wsparciu marki Revitalash oraz Kliniki Estetyki Ciała w ramach promujących profilaktykę raka piersi spotkań „Zdrowy Nawyk-ZdrowePiersi”

16-17.IX.2011

Wyprawa na szczyt Breithorn poznańskiej Amazonki Doroty Grudzińskiej i euro posłanki Parlamentu Europejskiego Soni Jędrzejewskiej w ramach projektu Rope of Solidarity zorganizowanego przez Zonta Club

2012

Zaangażowanie w projekty dotyczące aktywizacji społeczno-zawodowej (kursy komputerowe, kursy j. ang itp.)

21-30.VII.2012

Sześć poznańskich Amazonek bierze udział w trekkingu wokół masywu Mont Blanc

26.VII.2012

Wystawa poznańskich Amazonek autorstwa Katarzyny Piweckiej i Ewy Rzyczniak pt. „Amazonki 2011” prezentowana w Sejmie RP

2012

Udział poznanianek w sesji fotograficznej „Amazonki&Macierzyństwo” autorstwa Katarzyny Piweckiej i Ewy Rzyczniak

18.X.2013

Krystyna Wechmann, Prezes Poznańskiego Towarzystwa „Amazonki” zostaje uhonorowana wyróżnieniem w konkursie Społecznik Roku 2013 Tygodnika Newsweek

26-28.XI.2013

Wystawa Amazonki2011 w Parlamencie Europejskim w Brukseli

11.XII.2013

Danuta Kot otrzymuje tytuł Wolontariusza Roku 2013 w konkursie organizowanym przez Urząd Miasta Poznania. Sekcja Ochotniczek zostaje wyróżniona w tymże konkursie w kategorii zespołowej.

VI.2014

Bardzo aktywny udział Anny Jasińskiej, członkini Zarządu w organizacji akcji „Razem wygrywamy z rakiem piersi”. W Poznaniu zostaje rozegranych 7 meczy piłki nożnej

11-13.IX.2014

Odbywa się XX Ogólnopolska Spartakiada Amazonek połączona z Jubileuszem Federacji. Zmianie uległy dyscypliny sportowe. Podjęta została w tej kwestii współpraca z AWF w Poznaniu

4.XII.2014 Podczas gali Poznański Wolonariusz Roku Zespół Poznańskich Ochotniczek odebrał główną nagrodę w kategorii zespołowej, natomiast Anna Jasińska została wyróżniona w kategorii indywidualnej. Nagordę z rąk pani Marii Remiezowicz, dyrektor Wydziału Zdrowia Urzedu Miasta Poznania odebrała Anna. Galę zakończył występ artystyczny Meli Koteluk.
18.V.2015


Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz wraz z wiceministrem Piotrem Warczyńskim oraz dyrektor Departamentu Analiz i Strategii MZ Barbarą Więckowską wzięli udział w debacie dotyczącej sytuacji pacjentek z nowotworem piersi w Polsce

26.V.-3.VI.2015 Reprezentacja Amazonek brała udział w zawodach łodzi smoczych DRAGON LADY we Florencji, zdobywając liczne wyróżnienia, m.in. pierwsze miejsce w kategorii "osoby ws;pierające".
IV-IX.2015 Treckingi Amazonek - Razem Pokonamy Raka, cały rok obfitował w wyjazdy treckigowe w góry, które odbyły się w 2015 roku, m.in. do Polanicy, Karpacza, Zakopanego.
17-19.IX.2015 Odbyły się warsztaty Malowanie w Plenerze w Sierakowie.
3.X.2015 XVIII Ogólnopolska Pielgrzymkę Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi na Jasną Górę, w której uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy kobiet i ich bliskich z całej Polski.
6.II.2016  

6 lutego 2016 roku w poznańskiej galerii handlowej City Center odbyło się wydarzenie pod hasłem „Uszczypnij raka” promujące profilaktykę antynowotworową. Event organizowany jest z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem w ramach projektu Wielkopolska Onkologia, który realizuje Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego w Poznaniu, pod patronatem m.in. Federacji Stowarzyszeń Amazonki. Jedną z atrakcji eventu był wyścig na ergomentrach wioslarskich prowadzony przez Krystynę Wechmann.

9.II.2016

9 lutego 2016 r. Pierwsza Dama gościła w Pałacu Prezydenckim przedstawicielki Zarządu Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”, które przebywają w Warszawie w związku z obchodami Światowego Dnia Chorego. Panie przedstawiły działania na rzecz walki z rakiem piersi, które realizowane są w Klubach Amazonek w całym kraju oraz inicjatywy poprawiające jakość życia Amazonek po leczeniu raka piersi. Spotkanie było również okazją do omówienia dotychczasowych ogólnopolskich kampanii realizowanych przez Federację, a także przedstawienia planów i wyzwań na najbliższy czas.

   

 

Poznańskie Towarzystwo „Amazonki” organizuje Ogólnopolską Spartakiadę Amazonek co roku, poczynając od roku 1995. Podobnie nieprzerwanie od 1998 r. Amazonki z Poznania uczestniczą w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Amazonek na Jasną Górę. Systematycznie w klubie jest prowadzona rehabilitacja psychofizyczna (masaże, gimnastyka, relaksacja, rozmowy indywidualne z psychologiem) wzbogacana na przestrzeni lat o nowe formy muzykoterapię, choreoterapię, jogę, tai chi, basen, aquaareobic itp. Klubowiczki regularnie korzystają z oferty poznańskich teatrów. Organizowane są dodatkowe zajęcia jak język angielski, zajęcia plastyczne, obsługa komputera czy treningi pamięci. Członkinie klubu uczestniczą w licznych warsztatach, szkoleniach, spotkaniach integracyjnych czy prelekcjach specjalistów na interesujące tematy organizowanych przez Poznańskie Towarzystwo „Amazonki” oraz Federację Stowarzyszeń „Amazonki”. W klubie aktywnie działa sekcja Ochotniczek (więcej o Ochotniczkach).