Ochotniczki

Ochotnictwo to forma niespecjalistycznego wolontariatu, choć ukierunkowanego i wyedukowanego specjalistycznie. Jest to wolontariat szczególny, ponieważ oparty na identyfikacji z osobami wspieranymi mającymi podobne doświadczenie rozpoznania i leczenia raka piersi jak osoba wspierająca. Ochotniczka jest osobą
w pełni zrehabilitowaną psychicznie i fizycznie po leczeniu raka piersi (nie krócej niż dwa lata po zakończeniu leczenia), która chce poświęcić swój czas osobom w trakcie i po zakończeniu terapii onkologicznej. Wolontariuszka, realizuje ideę wzajemnego wsparcia psychicznego – charakterystycznego dla grupy samopomocy jaką są Amazonki – dzięki udzielaniu wartościowych informacji mających ułatwić odnalezienie się w nowej, często kryzysowej sytuacji diagnozy i leczenia raka piersi, ale przede wszystkim dzięki słuchaniu niepowtarzalnej i niezaprzeczalnie prawdziwej historii pacjenta oraz wspomaganiu go swą przywróconą siłą, chęcią i wolą życia.
Głównym zadaniem podejmowanym przez Ochotniczki są wizyty w szpitalach, w których są leczone osoby mające rozpoznanie raka piersi. Podczas tych spotkań wolontariuszki rozmawiają z pacjentami oraz rozdają informatory z podstawowymi informacjami niezbędnymi na początku drogi, którym jest diagnoza raka piersi.
Zadaniami realizowanymi również przez Ochotniczki są: prowadzenie telefonu zaufania oraz godzin konsultacji indywidualnych w klubie dla niezrzeszonych Amazonek i ich bliskich oraz uczestniczenie w społecznych akcjach profilaktycznych skierowanych nie tylko do osób dorosłych, ale i do młodzieży. Amazonki to grupa osób wspierających się wzajemnie w kryzysie choroby, ale również w życiu codziennym naznaczonym piętnem tego doświadczenia. Ochotniczki to wyjątkowa grupa Amazonek, nie tylko ze wzglę- du na nieustanne szkolenie i korzystanie w swej pracy z pomocy doradców merytorycznych, ale głównie dlatego, że są to osoby, które mimo obciążeń wynikających z tej roli, niosą pomoc niejednokrotnie zagubionym i przelęknionym pacjentom niejako na przekór własnemu doświadczeniu.

Nasze ochotniczki

Lidia

Anna

Władysława

Dorota

Dorota

Mariola

Helena

Maria

Elżbieta

Aldona

Hanna

Beata

Beata

Grażyna

Wielkopolskie Centrum Onkologii ul Garbary 15
– we wtorki i w czwartki

Centrum Medyczne HCP ul 28 Czerwca 194
– we czwartki

Szpital Przemienienia Pańskiego UM ul. Szamarzewskiego 82\84
– we czwartki

Dyżury w klubie prowadzone są:
– we wtorki od 14:00 do 16:00 przez Ochotniczki pracujące i przewodnicząca Ochotniczek Lidię Sufinowicz
– we czwartki i piątki w godz pracy klubu przez Ochotniczki seniorki
Bez względu na to, na jakim etapie leczenia raka piersi, czy zdrowienia jesteś, Twoją głowę wypełniają teraz tysiące pytań, a serce pewnie drży niespokojnie.
Jeżeli szukasz cierpliwych odpowiedzi i koleżeńskiego serdecznego wsparcia – zadzwoń do nas. Jeste- śmy kobietami po podobnym doświadczeniu. Kiedyś, w dniu diagnozy, nam także świat się zatrzymał, ale dziś powrócił na bezpieczne tory, żebyśmy mogły żyć normalnie pełnią życia. I pokazać także Tobie, że jest to możliwe.
Zadzwoń pod numer: 531 070 515
We wtorki w godzinach 14-18, piątki 10-14 aby umówić się na spotkanie z jedną z nas. Formę spotkania dostosujemy do Twoich preferencji, potrzeb i możliwości. Możemy spotkać się osobiście, możemy porozmawiać przez telefon, a możemy także zobaczyć się zdalnie na platformie Microsoft Teams, tak jak Tobie będzie wygodniej. Nie krępuj się, nie obawiaj, jesteśmy tutaj dla Ciebie!!!
Dorotka, Lidka, Ewa, Beata, Aldona, Grażyna, Irena…. Jest nas WIELE!
Czekamy na Ciebie!
Wolontariuszki – Ochotniczki z Poznańskiego Towarzystwa „Amazonki”.

Na Twój kontakt czeka grupa 20 Ochotniczek, e-wolontariuszek, które są gotowe i chętne wesprzeć rozmową i swym doświadczeniem potrzebujące osoby zmagające się z lękami, wątpliwościami i pytaniami dotyczącymi życia po diagnozie raka piersi.
Każda zainteresowana osoba: chora pacjentka, rodzina pacjentki, lub inna bliska osoba wspierająca chorą, mogą zadzwonić i porozmawiać z Ochotniczką.
Ochotniczka bardzo chętnie podzieli się swoim doświadczeniem, jak ona poradziła sobie w chorobie i długotrwałym procesie leczenia oraz podpowie co ważne i potrzebne jest aby przetrwać leczenie i wrócić do codzienności.
Wszystkie Ochotniczki są systematycznie, profesjonalnie szkolone przez psychologów w zakresie wspierania osób z chorobą raka piersi, a ich praca jest poddawana stałej superwizji przez psychoonkologa, który
nadzoruje prawidłowość pełnionego wolontariatu. Jesteśmy świadome naszych słów i odpowiedzialne.
E-WOLONTARIAT OCHOTNICZEK
„Projekt jest finansowany w ramach Programu „Fundusz pomocowy dla organizacji pozarządowych oraz inicjatyw obywatelskich 2020”, utworzonego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.”
Celem projekt jest rozwinięcie działań sekcji wolontariuszek Ochotniczek poprzez wprowadzenie profesjonalnego e-wolontariatu. Ochotniczki na co dzień wspierają chore kobiety na oddziałach szpitalnych i w klubie, co w sytuacji COVID-19 jest niemożliwe z powodów pandemii.
E-wsparcie dla chorych na raka piersi i ich bliskich jest programem mającym swe źródło i stanowiącym odpowiedź na potrzeby powstałe w związku z sytuacją pandemii COVID-19. Dostępność wsparcia dla chorych na nowotwory i ich bliskich podczas czasu epidemii i społecznej izolacji jest ograniczona, zarówno ze względu na wyznaczane panowaniem wirusa warunki (ograniczony dostęp do placówek specjalistycznych oraz organizacji pomocowych, do wsparcia bezpośredniego bliskich osób, wolontariuszy, osób, które do- świadczają lub doświadczyły kryzysu choroby), jak i ze względu na specyfikę choroby nowotworowej i jej obciążającego, długotrwałego leczenia. A ponieważ ryzyko zagrożenia zdrowia i życia z powodu COVID-19 w grupie osób onkologicznie chorych jest dużo większe niż w przypadku osób zdrowych, istnieje nadal i najprawdopodobniej sytuacja ta będzie trwać dłuższy czas, obliguje to nasze stowarzyszenie do poszukiwania optymalnych rozwiązań aby nie pozostawiać potrzebujących osób bez pomocy i wsparcia.
Stąd narodziła się potrzeba e-wolontariatu, który postanowiliśmy wdrożyć aby bardziej profesjonalnie i dostępnie wspierać potrzebujące pomocy osoby z rakiem piersi oraz ich najbliższych. W normalnej sytuacji Ochotniczki wspierają chore osoby w szpitalu, rozmawiają, wysłuchują, przekazując niezbędne informacje, rozdając bezpłatnie poradniki i ulotki, podając kontakt do naszego stowarzyszenia. Oczywistym jest, że e-działania będą aktualne i niezbędne również w normalnej codzienności i staną się sta- łym elementem formuły świadczonego przez nas wolontariatu. W ramach projektu stworzono materiały filmowe zachęcające do skorzystania z naszego wsparcia.
Od 2021 roku ruszył pilotażowy projekt organizowany przez Federacje Stowarzyszeń Amazonki – wolontariatu online skierowanych do kobiet przebywających na oddziałach chirurgii onkologicznej w trzech szpitalach w Polsce:
Poznań – Wielkopolskie Centrum Onkologii
Łódź – Wojewódzki Wielospecjalistyczny Szpital im. M.Kopernika
Częstochowa – Częstochowskie Centrum Onkologii Z powodu pandemii i związanych z nią ograniczeń Ochotniczki z Klubów Amazonek w Polsce nie mogą realizować swojej misji i wspierać w szpitalach potrzebujące kobiety będące na początku swojej drogi z rakiem piersi.
W tych trzech wybranych szpitalach na oddziałach chirurgii onkologicznej chętne kobiety mogą się połączyć za pomocą komputera w wybrane dni, w wyznaczonym przedziale czasowym z Ochotniczką dyżurującą przy komputerze.
Nie zastąpi to rozmowy „na żywo” ale daj możliwość rozmowy na nurtujące chorą tematy. W Poznaniu projekt realizują Ochotniczki z Poznańskiego Towarzystwa Amazonki.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami już teraz!