Zajęcia

Wykonują go wykwalifikowane w tym kierunku osoby z tytułem technika, licencjata oraz magistra rehabilitacji/fizjoterapii, po specjalistycznych szkoleniach. Celem masażu limfatycznego jest usprawnienie krążenia chłonki w układzie limfatycznym, tzn. od naczyń chłonnych włosowatych do ujść żylnych. Osiągamy to w sposób mechaniczny poprzez przepchnięcie chłonki i udrożnienie węzłów chłonnych. Efektami prawidłowo przeprowadzonych masaży powinny być między innymi: poprawa warunków do produkcji limfocytów, transportu wody i soli mineralnych, zwalczanie bakterii oraz następstw zauważalnych na zewnątrz, czyli likwidacja obrzę- ków; konsultacje i nauka automasażu limfatycznego; Kompleksowa Fizyczna Terapia Udrażniające – metoda składająca się z czterech elementów (pielęgnacja skóry, masaż limfatyczny, kompresja – bandażowanie, gimnastyka udrażniająca); Masaże są prowadzone w specjalnym pomieszczeniu do masa- żu odpowiednio wyposażonym i stwarzającym należyty komfort do ich wykonywania. Pomieszczenie to przeszło generalny remont w 2010 r. zobacz grafik zajęć
Ćwiczenia po leczeniu raka piersi są wskazane, gdyż uruchamiają pompę mięśniową, pomagającą w odpływie chłonki. Zaniechanie gimnastyki i zlekceważenie zaleceń profilaktyki przeciwobrzękowej może prowadzić do powstania przykurczów, obrzęku i spadku sprawności fizycznej. Ze względu na skutki niepożądane leczenia raka piersi: zmiany postawy (boczne skrzywienie kręgosłupa, odstają- ca łopatka), ograniczenie ruchomości w stawach obręczy kończyny górnej (barkowej), wtórny obrzęk limfatyczny, zmniejszenie siły mięśniowej strony operowanej, zabiegi fizjoterapeutyczne są tak dostosowane, aby zmniejszały lub likwidowały te skutki. Gimnastyka prowadzona w stowarzyszeniu obejmuje zajęcia grupowe i indywidualne odbywające się na sali gimnastycznej. Jest to obok masaży limfatycznych podstawowa metoda usprawniania kończyny górnej po leczeniu raka piersi. Zajęcia obejmują nie tylko ćwiczenia w zakresie usprawniania kończyn górnych, ale również ćwiczenia kształtujące poszczególne grupy mięśni posturalnych oraz ćwiczenia skierowane na poprawę wydolności oddechowej. Stosowane są ćwiczenia gimnastyczne ogólnorozwojowe (skłony, wymachy, ćwiczenia rozciągające, elementy aerobiku, itp.) również z wykorzystaniem przyborów do ćwiczeń (piłki, taśmy elastyczne, kijki, itp.). W niektórych przypadkach prowadzona jest gimnastyka indywidualna dostosowana szczegółowo do potrzeb danej beneficjentki celem poprawy zakresu ruchu i siły mięśniowej kończyn górnych. Zajęcia są prowadzone na Sali gimnastycznej w siedzibie stowarzyszenia.
PŁYWANIE I AQUAAREOBIK
Pływanie jest uważane za najzdrowszą z dyscyplin sportowych – pływać może praktycznie każdy, bez względu na kondycję i wiek. Sport ten wzmacnia równocześnie układ mięśniowy, oddechowy oraz układ krążenia. Dotlenienie organizmu wpływa bezpośrednio na poprawę nastroju i stanu psychofizycznego. Po zajęciach uspokajamy się, łatwiej się zrelaksować, mięśnie rozluźniają się, przestajemy odczuwać stres. Pływanie angażuje najważniejsze mięśnie odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy, co redukuje bóle kręgosłupa – bardzo częsta dolegliwość kobiet po leczeniu raka piersi. Dla osób nie potrafiących pływać dobrą alternatywą jest aquaaerobik. Przynosi podobne korzyści, poprawia kondycję fizyczną, poprawia nastrój. Zajęcia w grupie sprzyjają zawieraniu nowych znajomości – integrują społecznie. Często uczestnicy wzajemnie zachęcają się do zwiększenia wysiłku, oswojenia z wodą, a w rezultacie do nauki pływania. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca uprawianie pływania przynajmniej trzy razy w tygodniu. Aquaareobik prowadzony jest przez wykwalifikowaną instruktorkę, pływanie odbywa się bez nadzoru rehabilitanta czy instruktora. Zajęcia odbywają się na basenie Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu
Rozmowy indywidualne prowadzone są przede wszystkim dla kobiet, które w ostatnich miesiącach przeszły leczenie raka piersi po pierwszym rozpoznaniu, dla kobiet, które spotkał nawrót choroby lub dla kobiet, które są w okresie terminalnym choroby, również dla tych kobiet, które przeżywają towarzyszą- ce chorobie inne kryzysy życiowe. Konsultacje indywidualne przyjmują formę ze względu na oczekiwania i potrzeby beneficjentek, np.: rozmowy diagnostyczne pomagające ocenić stan emocjonalny poszczególnych beneficjentek, ich potrzeby i oczekiwania wobec grupy wsparcia, psychologa czy też innych osób wspierających, interwencja psychologiczna w czasie kryzysu (wiadomości o nawrocie choroby, zakończeniu leczenia przyczynowego, utraty pracy czy niespodziewanej śmierci bliskiej osoby), psychoedukacja (np. nauka metod odprężenia, nauka sposobów radzenia sobie z krytyką), poradnictwo w sytuacji kryzysu rozwojowego lub w wypadku trudności przystosowawczych (np. szukanie nowych sposobów rozwiązania problemu, wzmocnienie w przeprowadzonych zmianach – poszukiwanie pracy jako osoba niepełnosprawna po przekwalifikowaniu), terapia wspierająca przeznaczona dla beneficjentek prze- żywające problemy psychologiczne wywołane skutkami bliskimi i odległymi leczenia (obniżenie nastroju, zaburzenia lękowe, reakcja depresyjna, syndrom przewlekłego zmęczenia, strach przed nawrotem choroby, osamotnieniem itp.), psychoterapia prowadzona w podejściu eklektycznym, przeznaczona dla beneficjentek w remisji choroby z zaburzeniami psychogennymi (np. nerwice, zaburzenia osobowości) oraz z zaburzeniami niosącymi konsekwencje psychologiczne (np. przeżywanie patologicznej żałoby, do- świadczenie zdrady czy rozwodu).
W praktyce jogi kluczową rolę odgrywa oddech. Dzięki uważ- nemu i ściśle skoordynowanemu sposobowi oddychania wywo- łujemy reakcje psychofizyczne, które świadczą o jedności ciała i umysłu. Od oddechu i jego jakości wiele zależy, wpływa on zarówno na zdrowie, na energię i nastrój. Jego rytm zmienia się pod wpływem myśli, nastrojów i uczuć. Zajęcia z podstaw jogi są dostosowane ściśle do stanu zdrowia uczestniczek i skupią się przede wszystkim na nauce określonego oddychania, celem pozbycia się stanów napięcia. Uczestniczki poznają także podstawowe ćwiczenia z uwzględnieniem ich sytuacji zdrowotnej. Zajęcia prowadzone są celem poprawy ogólnego stanu zdrowia i odporności, zwiększenia gibkości i wzmocnienia mię- śni i stabilizacji stawów; w sferze psychicznej będą miały wpływ na wzrost samooceny i pewności siebie, poprawę koncentracji oraz pamięci, zwiększenie umiejętności radzenia sobie z codziennym stresem, ogólne odprężenie i wyciszenie.
ARTETERAPIA
W dzisiejszych czasach znamy wiele niekonwencjonalnych metod leczenia, zarówno przypadłości fizycznych, jak i psychicznych. W ostatnich latach szczególnie dużą popularno- ścią cieszy się arteterapia, a więc metoda, która bazuje na szeroko rozumianej sztuce i twórczości. Znaczenie terminu „arteterapia” wyjaśniają dwa słowa, od których wzięła się nazwa: arte, czyli sztuka, oraz terapia. Jest to więc leczenie przez sztukę. Arteterapia zaliczana jest do psychoterapii, a jej głównym medium są różnego rodzaju obiekty artystyczne. W arteterapii może uczestniczyć każda osoba. Mimo że mowa tu o twórczości, wcale nie trzeba być uzdolnionym, ani posiadać konkretnych umiejętności. Arteterapia nie służy wyszukiwaniu talentów, ani nie ma niczego wspólnego z ocenianiem konkretnych przejawów twórczości. Dla osób poddających się arteterapii rysunek, malarstwo, taniec lub rzeźba są jedynie bramą do świata wewnętrznego – świata uczuć i emocji, który często jest dla pacjentów zamknięty lub bardzo ciężko dotrzeć do niego przy pomocy innych metod. W naszym klubie Panie Amazonki korzystają z zajęć w ramach arteterapii takich jak : malarstwo, dequpage, florystyka. ( możliwość dodawania zdjęć z zajęć)

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami już teraz!